Wulkanizacja opon jest jednym z najważniejszych procesów związanych z utrzymaniem samochodu w dobrej kondycji. Jednym z najczęstszych problemów, z którym właściciele samochodów muszą się zmagać, jest problem z oponami. Czasami opona może być naprawiona, a czasami nie. Istnieją pewne sytuacje, w których wulkanizator powinien odmówić naprawy opony.
Pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy opona powinna być naprawiona czy nie, jest uszkodzenie. Jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, naprawa nie będzie możliwa. Na przykład, jeśli opona ma rozcięcie lub pęknięcie w bieżniku lub na boku opony, nie można jej naprawić. Opona w takim przypadku musi być wymieniona na nową.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o tym, czy opona powinna być naprawiona czy nie, jest wiek opony. Opony, które są starsze niż 6 lat, są uważane za stare i powinny być wymienione, nawet jeśli wyglądają na sprawne. Starsze opony są bardziej podatne na pęknięcia i inne uszkodzenia, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Innym czynnikiem, który decyduje o tym, czy opona powinna być naprawiona czy nie, jest uszkodzenie strukturalne. Jeśli opona ma uszkodzenie wewnętrzne, takie jak wybicie lub pęknięcie w szkielecie opony, nie może być naprawiona. W takim przypadku opona musi zostać wymieniona.
Wulkanizator powinien również odmówić naprawy opony, jeśli uszkodzenie znajduje się w pobliżu barku opony. Bark opony to obszar, w którym opona łączy się z felgą. Jeśli uszkodzenie znajduje się w pobliżu barku opony, nie można jej naprawić.
Liczba napraw dopuszczalnych do wykonania w danej oponie samochodowej określa producent materiałów naprawczych. Jest to zależne od rodzaju i typu opony. Wiodący producenci materiałów naprawczych, o zasięgu światowym, poświęcają dużo czasu i starań, żeby opony naprawiane ich materiałami pozwalały na ich dalsze, bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie. Dlatego dopuszczają oni wykonanie maksymalnie trzech napraw w oponach radialnych osobowych – dostawczych i maksymalnie czterech napraw w oponach ciężarowych.
Zazwyczaj zatem jeśli na przykład, opona osobowa uległa przebiciu po raz czwarty, wulkanizator ma prawo odmówić jej naprawy. Ale… są sytuacje, w których wulkanizator ma prawo odmówić naprawy już przy drugim uszkodzeniu opony. Przykładowo gdy uszkodzenie występuje obok uszkodzenia.
Ostatnim czynnikiem, który wpływa na decyzję o tym, czy opona powinna być naprawiona czy nie, jest jej ogólny stan. Jeśli opona jest w złym stanie i wygląda na zużytą, nie należy jej naprawiać. W takim przypadku opona powinna zostać wymieniona na nową.
W sumie, wulkanizator powinien odmówić naprawy opony, jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, opona jest zbyt stara, ma uszkodzenie strukturalne, uszkodzenie znajduje się w pobliżu barku opony lub jej ogólny stan jest zły. Wulkanizator powinien zawsze kierować się bezpieczeństwem i zalecać wymianę opony na nową
Podsumowując Spójrzmy jeszcze na zalecenia ogólne producentów opon samochodowych:
- Nie powinno się naprawiać opony, w której doszło do całkowitej utraty powietrza, a klient jechał na „tzw. flaku”, doprowadzając do uszkodzenia konstrukcji opony;
- Niektórzy producenci ogumienia zalecają, aby nie naprawiać opon, z których całkowicie zeszło powietrze szczególności gdy auto stało długo lub kierowca przejechał sporo na flaku
- Jeśli miejsce przebicia opony znalazło się poza strefą drobnych napraw (środkowy pas o szerokości trzech czwartych szerokości bieżnika), to należy odmówić naprawy;
- Nie powinno się naprawiać opon, w których widoczne są ślady wcześniejszych, nieprofesjonalnych napraw;
- Nie naprawia się opon, w których widoczny jest kord;
- Znani producenci opon zalecają, aby nie naprawiać opon, w których średnica otworu przebicia ma więcej niż 6 mm. Mówimy oczywiście, o przebiciu, umiejscowionym na czole opony.
- Nie powinno się naprawiać opon, w których doszło do uszkodzenia struktury wewnętrznej, odpowiedzialnej za uszczelnienie opony szczególności gdy uszkodzenie nie jest punktowe
- Zazwyczaj nie naprawia się opon typu Run Flat, czyli takich, które umożliwiają jazdę po przebiciu;
Zdajemy sobie sprawę, że irytacja klienta, który w przypadku odmowy naprawy opony „nie dostanie tego, co chciał”, będzie duża. Opony są drogie. Ale warto pamiętać o tym, że uszkodzenie ich w trakcie jazdy może doprowadzić do wypadku. A wtedy koszty rosną nieporównywalnie w górę I warto to klientowi wyjaśnić.